„ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ“ 2014-2020
Проектните предложения са в процес на оценяване. Очакваме списъците с одобрените кандидати.
Приключила процедура: „Развитие на услуги във всички сектори и други неземеделски дейности“ по ПОДМЯРКА 6.4.1 „ИНВЕСТИЦИИ В ПОДКРЕПА НА НЕЗЕМЕДЕЛСКИ ДЕЙНОСТИ“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“
За консултации и разработване на проектно предложение може да се свържете с нас на телефон 0886847933 или ни пишете на имейл: office@proadvisebg.com
РЕЗЮМЕ на публикуваните за обсъждане Условия за кандидатстване
Прогнозна дата за обявяване на предстоящата процедура: октомври-ноември 2018 г.
Цели на предстоящата процедура:
1.Насърчаване на заетостта, разкриване на нови и запазване на вече съществуващите работни места;
2.Намаляване на сезонните колебания в заетостта;
3.Насърчаване развитието на неземеделски дейности в селските райони;
4. Насърчаване на инвестиционните дейности и подкрепа за развитие на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително на енергия от ВЕИ за собствено потребление.
Очакваните резултати
Подпомагането на инвестициите в развитие на услуги във всички сектори, както и други неземеделски дейности е от съществено значение за развитието на конкурентоспособността на селските райони.
Насърчаването на инвестиционните дейности ще подпомогне създаването на заетост и ще ускори диверсификацията на неземеделските дейности.
Процедурата ще подпомогне развитието на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително намаляване на вредните емисии и отпадъците, в изпълнение на политиката за опазване на околната среда.
Чрез финансовата подкрепа ще се подпомогне включването на иновациите в областта на услугите в селските райони.
Допустими кандидати:
- Кандидати могат да бъдат земеделски стопани или микропредприятия[1].
- Кандидатите по т. 1 трябва да бъдат регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите.
- Кандидатите трябва да имат седалище/клон със седалище на територията на селски район, съгласно Приложение № 1.
- В случай, че кандидатът по т. 1 е земеделски стопанин, той трябва да отговаря и на следните условия към датата на подаване на проектното предложение:
а) да е регистриран като земеделски стопанин съгласно Наредба № 3 от 1999 г.;
б) минималният стандартен производствен обем на земеделското стопанство да е над левовата равностойност на 8 000 евро;
в) за кандидати малки и средни предприятия – да е получил най – малко 50 на сто за предходната финансова година приходи от земеделски дейности или участие и подпомагане по схемата за единно плащане на площ, включително приход от получена публична финансова помощ, директно свързана с извършването на тези дейности, или приход от преработка на земеделска продукция, директно свързани със земеделски дейности, или получена публична финансова помощ;
г) да е микро, малко или средно предприятие, съгласно чл. 3 от ЗМСП.
- Минималният СПО на земеделското стопанство по т. 3, б. „б“ се доказва с декларация по образец съгласно Приложение № 3 за изчисление на минималния СПО на стопанството през текущата стопанска година към момента на кандидатстване.
и:
а) регистрация на обработваната от кандидата земя и отглежданите животни в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК); или
б) документ за собственост или ползване на земята или заповеди по чл. 37в, ал. 4, 10 и 12 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, която участва при изчисляването му; или
в) анкетните формуляри от анкетна карта/анкетни карти на земеделския стопанин, издадени по реда на Наредба № 3 от 1999 г.
и други специфични изисквания.
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата:
1. Общ размер на безвъзмездната финансова помощ: 35 000 000 евро/ 68 453 000.00 лева
2. Общ размер на БФП за кандидати микропредприятия и земеделски стопани за дейности, свързани със „Социални грижи с настаняване на възрастни лица“ и „Дневни грижи за малки деца“: 13 690 600.00 лева/ 7 000 000.00 евро
3. Общ размер на БФП за допустими кандидати извън т. 2:
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ | Микро предприятия, които не са земеделски стопани | Земеделски стопани |
54 762 400.00 лева
28 000 000.00 евро |
32 857 440.00 лева
16 800 000.00 евро |
21 904 960.00 лева 11 200 000.00 евро |
Минимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ по всеки индивидуален проект: 10 000 евро
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ по всеки индивидуален проект: 200 000 евро
Процент на съфинансиране: до 50%
Допустими дейности:
- Подпомагат се проекти за инвестиции в неземеделски дейности, които са насочени към:
- Развитие на услуги във всички сектори на икономиката и други неземеделски дейности;
- Производство на продукти, които не са включени в Приложение I от Договора за функциониране на Европейския съюз;
- По процедурата се подпомагат проекти, при които над 75 на сто от заявените за подпомагане инвестиционни разходи по проектното предложение са изцяло свързани с инвестиции по т. 1.1 съгласно дейностите определени в „Код по КИД – 2008“ от Класификация на икономическите дейности (КИД – 2008) и посочени в Приложение №18, т. 2;.
- Принадлежността на инвестициите към дейностите по т.1.1 и/или т. 1.2, включени към проектното предложение се определя съгласно „Код по КИД – 2008“ от Класификация на икономическите дейности (КИД – 2008) за дейностите, за чието подпомагане се кандидатства с проектното предложение съгласно Приложение № 18.
- Инвестиционните разходи, които изцяло попадат в обхвата на т. 1.1, се определят като относителен дял от общия размер на заявените от кандидата в проектното предложение инвестиционни разходи от т. 1.1 до 1.5 от Раздел 14.1 „Допустими разходи“.
- Инвестиционните разходи, които не попадат и не се използват изцяло за дейности в обхвата на т. 1.1 от настоящата процедура, се определят като относителен дял от общия размер на заявените от кандидата в проектното предложение инвестиционни разходи от т. 1.1 до 1.5 от Раздел 14.1 „Допустими разходи“.
- Инвестиционните разходи, които се използват едновременно за дейности в обхвата на т. 1.1 и т. 1.2 се разпределят пропорционално към разходите за дейности по т. 1.1 и т. 1.2, в зависимост от относителният дял на разходите, които попадат изцяло за дейности по т. 1.1 и съответно т. 1.2.
В случай на инвестиционни разходи свързани със строително – монтажни дейности, които се използват едновременно за дейности в обхвата на т. 1.1 и т. 1.2, е необходимо да се представят отделни количествени сметки за обектите/активите използвани за дейности по т. 1.1 и съответно за дейности по т. 1.2, придружени от обяснителна записка и заверени от проектант. Инвестиционните разходи, които не могат еднозначно да бъдат определени за коя дейностите се отнасят, се разпределят пропорционално към разходите за дейности по т. 1.1 и т. 1.2, в зависимост от относителният дял на разходите, които попадат изцяло за дейности по т. 1.1 и съответно т. 1.2.
ВАЖНО: Не са допустими за подпомагане по процедурата проектни предложения с включени дейности, в обхвата на „Код по КИД-2008“ – R 2 „Дейности, свързани с развлечения и отдих“.
Важно: Не се предоставя финансова помощ за дейности, посочени в чл. 1, параграф 1, буква „г“ и „д“ от Регламент №1407/2013.
Допустими разходи:
- Допустими за подпомагане са разходи за материални и нематериални инвестиции, за създаване и развитие на неземеделски дейности в селските райони, свързани с допустимите дейности от раздел 13.1 „Допустими дейности ”, включващи:
1.1. Изграждане или подобрения на недвижимо имущество;
1.2. Закупуване, включително чрез финансов лизинг на нови машини, съоръжения и оборудване до пазарната стойност на активите;
1.3. Закупуване на земя, необходима за изпълнение на проекта във връзка с изграждане и/или подобрения на сгради, помещения и други недвижими материални активи, предназначени за инвестиционните дейности;
1.4. Закупуване на сгради, помещения и други недвижими имоти, необходими за изпълнение на проекта, предназначени за производствени дейности на територията на селски район съгласно Приложение № 1;
1.5. Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
1.6. Общи разходи, свързани с разходите за точка „1.1, 1.2, 1.3, 1.4 и 1.5 “, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
- Разходите по т. 1.6 не могат да надхвърлят 12 на сто от сумата на допустимите разходи по т. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 и 1.5.
- Разходите по т. 1.5 не могат да надхвърлят 10 на сто от разходите по т. 1.1 и 1.2
4. Разходите са допустими само ако са извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на общите разходи по т. 1.6.
Минимален и максимален срок за изпълнение на проекта:
- Одобреният проект се изпълнява в срок до 24 месеца, а за проекти, включващи разходи за СМР – в срок до 36 месеца от датата на подписването на административния договор за предоставяне на БФП с ДФЗ-РА.
- Одобреният проект се изпълнява в срок до 36 месеца от датата на получаване от бенефициента на уведомително писмо с решението за съгласуване/отказ за съгласуване на последната по време обществена поръчка за избор на изпълнител по проекта за бенефициенти, които се явяват възложители по чл. 5 и 6 от ЗОП.
3. Крайният срок по т. 1 и 2 е не по-късно от 15 септември 2023 г.
Предстояща процедура се провежда съгласно чл. 2 от ПМС № 162 от 2016 г., чрез подбор на проектни предложения
За повече информация и консултация за възможности и допустимост за кандидатстване по тази и/или други процедури от Оперативните програми, моля, свържете се с нас на посочените контакти.
С уважение: Надя Стайкова, главен консултант, Проадвайс ЕООД.